Ssanie oleju co to jest i na czym polega

Ssanie oleju jest naturalnym, starym ajurwedyjskim sposobem czyszczenia jamy ustnej. Metoda ta zyskała swoją popularność ponieważ usuwa toksyny, wybiela zęby oraz pozytywnie wpływa na cały organizm.

Ssanie oleju oznacza płukanie ust olejem. W ten sposób oczyszczamy jamę ustną, poprzez rozpuszczanie “brudu”. Najczęściej używa się olejów tłoczonych na zimno takich jak kokosowy, słonecznikowy czy olej sezamowy, Zabieg ten bardzo łatwo włączyć do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Nie wymaga specjalnych narzędzi ani dużych nakładów finansowych, a samo ssanie oleju jest nieskomplikowane.

Jest bardzo dużo pozytywnych opinii osób, które stosują tą metodę z powodzeniem od lat. Świeżość w jamie ustnej, bielsze zęby, złagodzone podrażnienia i stany zapalne, przeciwdziałanie powstawaniu płytki nazębnej, właściwości antybakteryjne, to plusy regularnego ssania oleju.

Który olej wybrać?

Najbardziej popularnym olejem do wykonywania zabiegu jest olej kokosowy i na nim się skupimy. Olej kokosowy jest olejem wysoce przyswajalnym. Ma wiele korzyści dla zdrowia, w tym zmniejsza stany zapalne i zwalcza szkodliwe bakterie. Jest on również jadalny, więc nie stanowi zagrożenia dla higieny jamy ustnej. Należy jednak pamiętać że oleju po ssaniu nie należy połykać lecz należy go wypluć najlepiej do kosza, ponieważ wypluwając go do zlewu może nam zapchać odpływ.

Korzyści płynące z ssania oleju kokosowego mogą obejmować:

  1. Zabijanie szkodliwych bakterii w ustach
    W jamie ustnej znajdują się setki bakterii, z których niektóre są szkodliwe i mogą prowadzić do próchnicy zębów, powstawania nieświeżego oddechu i chorób dziąseł. Według badań , ssanie oleju może zmniejszyć liczbę bakterii znajdujących się w ślinie i pomóc w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.
  2. Redukcja nieświeżego oddechu
    Nieświeży oddech jest na ogół spowodowany niewłaściwą higieną jamy ustnej, odkładaniem się warstwy “brudu” na języku, infekcjami lub chorobami dziąseł wynikającymi z gromadzenia się bakterii. Płukanie jamy ustnej olejem może być skutecznym, naturalnym sposobem na pozbycie się nieświeżego oddechu i może działać tak samo, jak tradycyjne płyny do płukania ust.
  3. Zapobieganie powstawaniu ubytków
    Ubytki powstają w wyniku gromadzenia się bakterii, złej higieny jamy ustnej i spożywania zbyt dużej ilości cukru. Płytka nazębna może również powodować powstawanie ubytków poprzez tworzenie na zębach powłoki z bakterii, śliny i cząstek jedzenia, które mogą uszkodzić szkliwo. Ssanie oleju zmniejsza liczbę szkodliwych bakterii w jamie ustnej, co może pomóc w zapobieganiu powstawania ubytków. Poza szczotkowaniem zębów i nitkowaniem, może to być kolejny sposób na osiągnięcie optymalnego stanu zdrowia jamy ustnej.
  4. Zmniejszenie stanów zapalnych i poprawa zdrowia dziąseł
    Bakterie w płytce nazębnej mogą prowadzić do zapalenia dziąseł, które jest powszechną chorobą, charakteryzującą się zaczerwienieniem, obrzękiem i zapaleniem dziąseł. Olej kokosowy może łagodzić stan zapalny oraz zmniejszać płytkę nazębną, co z kolei może pomóc w zapobieganiu wywołanemu przez nią zapaleniu dziąseł.

Jak ssać olej?

Przepłucz usta wodą
Łyżkę oleju kokosowego tłoczonego na zimno, bo tylko ten posiada właściwości w/w wkładamy do ust i pozwalamy mu się rozpuścić. Następnie ssiemy przez okres 10 – 15 minut (jeżeli jesteś osobą początkującą i masz problemy z utrzymaniem oleju w ustach, postaraj się wytrzymać chociaż 5 minut lub rób przerwy – wypluj olej,). Rozprowadzamy olej po całej jamie ustnej, zębach, dziąsłach i podniebieniu. Po skończeniu, wypluj olej do śmieci. Należy unikać plucia do zlewu lub toalety, ponieważ może to doprowadzić do zatkania.
Ze szczotkowaniem zębów należy chwile odczekać, aby umożliwić zatrzymanie dobrych bakterii i przywrócenie równowagi mikrobiomu w jamie ustnej.

Ryzyko i zachowanie ostrożności
Osoby stosujące tą technikę powinny tylko uważać czy nie mają alergii na orzechy kokosowe lub inne składniki olejów np. sezam.