Oleje roślinne tłoczone na zimno są naturalnym środkiem do pielęgnacji skóry. Przedstawię Państwu, jakie są rodzaje olejów roślinnych, jakie mają właściwości i jak należy je używać. Oleje roślinne tłoczone na zimo to prawdziwy naturalny dar dla naszej skóry. Oleje roślinne, składem chemicznym zbliżone do warstwy tłuszczowej naszej skóry, są przez nią bardzo dobrze przyswajane i mogą przenikać w jej najgłębsze warstwy. Żeby skóra prawidłowo funkcjonowała i dobrze wyglądała musimy jej dostarczyć niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy, w tym witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Tłuszcze zawarte w olejach świeżych nie uczulają, nie wywołują podrażnień. Oleje tłoczone na zimno mogą być stosowane do pielęgnacji każdego typu cery, lub skóry jak również włosów. Ale żeby przynosiły efekty, trzeba wiedzieć, jak je stosować.
Jak dopasować olej do typu cery?
Jaki olej do typu cery
Niestety nie mamy jednego oleju, który będzie idealnie służył każdemu rodzajowi cery. I tu należy pamiętać że oleje nie szkodzą lecz źle dobrane mogą zapychać pory skóry, nie działać tak, jakbyśmy tego oczekiwali. I tu ważne jest, żeby przed zakupem oleju wiedzieć, który będzie dla naszej skóry najlepszy.
Oleje roślinne dzielimy na:
- schnące
- półschnące
- nieschnące
Podstawą tego podziału jest zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne naszej skórze do prawidłowego funkcjonowania. Im kwasów więcej, tym lepiej. Jednak z punktu widzenia typu naszej cery, bardzo duża ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych nie zawsze jest dobra.
Cera sucha – najlepszymi olejami do cery suchej są oleje nieschnące, w których znajduje się nie więcej niż 20% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Są to oleje o dość gęstej konsystencji, które mogą długo się wchłaniać. Należy do nich olej kokosowy, olej z pestek dyni, olej z awokado, olej makadamia, , oliwa z oliwek. Oleje nieschnące bardzo dobrze sprawdzając się też w pielęgnacji cery dojrzałej.
Cera mieszana i normalna – w pielęgnacji tego typu cery najlepsze są oleje półschnące. Zawierają one nie mniej niż 20% i nie więcej niż 50 % wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają dość lekką konsystencję, dobrze się wchłaniają, a na skórze nie pozostaje tłusta, oleista powłoka należą do nich olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej sezamowy, olej z pestek moreli, olej z krokosza.
Cera tłusta i trądzikowa – najlepszymi olejami do pielęgnacji tego typu cery są oleje schnące, czyli oleje o bardzo lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają. Są to oleje, które w składzie zawierają ponad 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych np: olej lniany, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, olej z czarnuszki, olej z pestek winogron, olej z rokitnika.
Oleje tłoczone na zimno są łagodne dla naszej skóry, nie powodują podrażnień i reakcji alergicznych (o ile nie mamy alergii na roślinę, z której olej został pozyskany). Możemy stosować je do pielęgnacji nawet bardzo wrażliwej skóry, dzieci i niemowląt, przy atopowym zapaleniu skóry i łuszczycy.
Co należy zrobić z cerą problematyczną skłonną do zapychania?1.
- Jedną z bardzo ważnych kwestii w przypadku olei roślinnych jest możliwość zapychania porów skóry, przyczyniając się do powstawania zaskórników. Musimy na nie uważać, jeśli macie cerę tłustą, trądzikową lub mieszaną. Oleje o wysokim potencjale komedogennym to te, które mają wysoką zawartość kwasu oleinowego. Mając w/w cerę lepiej unikać olei: kokosowego, palmowego, z krokosza, z oleju laskowego, z pestek brzoskwini. Wskazane natomiast będą oleje z wiesiołka, lniany, z pestek malin, konopny, z ogórecznika.
- A co z cerą naczynkową? Wszystko oczywiście zależy od tego, czy mamy cerę suchą i naczyniową, czy może tłustą i naczyniową. Dlatego wybierając olej powinniśmy sięgać po olej dopasowany do typu cery, który będzie jednocześnie zawierał dużą dawkę witaminy C. Do nich należą oleje z ogórecznika lekarskiego, winogronowy, olej z dzikiej róży, z nasion czarnej porzeczki, olej z nasion truskawki, z pestek malin, olej rokitnikowy, z pestek granatu
Sposoby na wykorzystanie oleju w pielęgnacji twarzy
Oleje tłoczone na zimno świetnie sprawdzają do :
- Demakijażu
- Oczyszczania skóry
- Nawilżanie skóry
- Rozjaśnianie przebarwień
- Wzmocnienie działania kremu
- Do domowych maseczek
- Odżywienia rzęs
- Masażu twarzy
Jak stosować oleje świeże do pielęgnacji ciała?
- Do kąpieli. Olej nie rozpuszcza się w wodzie i z nią nie miesza. Możemy dodawać jednak olej do kąpieli, co wpłynie na nawilżenie i zmiękczenie skóry. W roli oleju do kąpieli dobrze sprawdza się olej kokosowy, który nie tylko natłuszcza skórę, ale i ładnie pachnie. Kąpiele z dodatkiem oleju polecam jeśli macie bardzo suchą skórę.
- Do masażu. Podobnie, jak w przypadku masażu twarzy, oleje wymagają często połączenia z olejami o gęstszej konsystencji. Masaż z użyciem olejów roślinnych może wpływać na ujędrnienie skóry, wspomóc likwidację rozstępów i wygładzić skórę.
- Do nawilżania ciała. Stosując olej do nawilżania ciała po kąpieli, najlepiej robić to na jeszcze lekko wilgotną skórę.
- Do peelingu. Oleje są doskonałą podstawą domowych peelingów. Możemy mieszać je z solą, cukrem, kawą, płatkami owsianymi, mąką z ciecierzycy itp. W peelingach najlepiej sprawdzają się olej kokosowy czyli oleje, które w temperaturze pokojowej mają stałą konsystencję.
- Do zmiękczania skórek i wzmacniania paznokci. Możemy wcierać też olej w skórki wokół paznokci, a także w samą płytkę paznokcia. Sprzyja to wzmocnieniu płytki paznokcia i zmniejsza jej podatność na złamania i uszkodzenia, oraz zmiękcza i wygładza skórki.
- Do łagodzenia podrażnień po opalaniu i depilacji. Większość olejów wykazuje działanie łagodzące i kojące. Sprzyja regeneracji skóry, łagodzi swędzenie i pieczenie, zmniejsza zaczerwienie i przyspiesza gojenie drobnych ran i otarć.